GBC

Let’s Work Together

h

Gyeonggi-do Bölgesi Hakkında

Gyeonggi-do Bölgesi Hakkında

Asya Pasifik bölgesinde yer alan Güney Kore ya da resmi adıyla Kore Cumhuriyeti, 51 milyonluk nufüsuyla bölgesinin büyüyen ekonomilerinden birisidir. Farklı ticari faaliyetlerin olduğu Güney Kore, birçok şehire sahiptir. Bu şehirlerin en önemlilerinden birisi de Gyeonggi-do’dur. Gyeonggi-do, Güney Kore’nin kuzeybatısında yer alan bir bölgedir. Güney Kore’nin başkenti Seul ve bir diğer büyük ili Incheon’nu çevreleyen Gyeonggi bölgesi 12 milyonu aşkın nufüsa sahiptir. Gyeonngi, Seul Ulusal Başkent Bölgesi’nin bir parçasıdır ve önemli bir ekonomik merkezdir. Tüm dünyanın aşina olduğu elektronik dev markalar olan Samsung ve LG’ye de ev sahipliği yapan bölge, 55 milyar doları aşkın satışıyla Güney Kore’nin en önemli ticaret merkezlerindendir. Gyeonggi, binlerce markalarıyla ve fabrikalarıyla öne çıkmaktadır. Sektöründe öncü markalara sahip olan bölge, Güney Kore’de ithalatın merkezinde yer almaktadır. Bölge yaklaşık 25 yabancı şehir ve eyalet ile de faaliyetlerini devam ettirmektedir. İstanbul, Texas, Mexico City bunlardan öne çıkan bölgelerdir.

Ek olarak, Gyeonggi bölgesi Güney Kore’deki en büyük Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya sahiptir. Diğer tüm illlere kıyasla en büyük büyüme oranına sahip olan Gyeonggi-do, birçok start-up firmasına da ev sahipliği yapmaktadır. 2018 istatistiklerine göre, bölgede bir yıl içerisinde yaklaşık 25.000 yeni firma açılmaktadır. İstatistikler, Güney Kore start-up firmaları için en iyi bölgenin Gyeonggi-do olduğunu göstermektedir.

Ekonomik faaliyetleri dışında bölge, dünyanın en ünlü turistik mekanlarından da birisidir. Sahip olduğu ulusal parklar, muhteşem alışveriş merkezleri ve restaurantlarıyla birlikte Güney Kore kültürünü de bizlere sunmaktadır.