GBC

Let’s Work Together

Gyeonggi-do ve GBC Istanbul

Gyeonggi-do ve GBC Istanbul

Gyeonngi-do’nun Türkiye’deki Adresi

Bugünkü yazımızda sizlere GBC Istanbul olarak temsil ettiğimiz Gyeonggi-do bölgesi hakkında endüstri, turizm ve diğer konular bağlantılı olmak üzere çeşitli konular hakkında bilgilendireceğiz. Ayrıca GBC Istanbul olarak, Gyeonngi-do bölgesindeki üretici firmaları temsil ettiğimiz için, GBC Istanbul’un genel olarak rolünü, bu bölgedeki firmalar için yaptığı çalışmaları ve faaliyetlerini daha sonra ise bu bölge için öneminden bahsedeceğiz. Daha sonra ise yazımızı Gyeonngi-do bölgesini ziyaret etmek isteyen okurlarımıza yönelik olarak turistik bilgi vererek bitireceğiz.

İş Alanı Olarak Gyeonngi-Do

Güney Kore bilindiği üzere teknoloji ve sanayi anlamında gerçekten gelişmiş bir ülkedir. Güney Kore’deki markaların bilinirliğine baktığımızda karşımıza dev firmalar çıkmakta ve bu firmaların yanında gelişmekte olan diğer firmaların da önemli hareketliliğini görebilmekteyiz. Bu firmalara örnek olarak Samsung, LG, Hyundai, Kia Motors, SK Group, Banila Co. gibi birçok önemli firmayı örnek gösterebiliriz. Gyeonngi-do bölgesinin içinde kalan başkent Seoul ve ayrıca Suwan, yukarıda bahsettiğimiz çoğu firmanın genel merkezlerinin Seoul ve Suwan şehirlerinde yer aldıklarını görebilmekteyiz. Teknoloji, Sanayi, Kozmetik ve Güzellik Ürünleri ve daha birçok alanda Güney Kore’nin Dünya iş Hacmine yaptığı katkıyı görebilmekteyiz. 

Bunlar göz önüne alındığında, Gyeonngi-do bölgesinin iş hacmine baktığımızda Güney Kore’nin %25’inden fazla iş hacmine ev sahipliği yaptığını ve bu anlamda Dünya’nın önemli iş ve ticaret merkezlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Gyeonggi-do bölgesi Kore ekonomisinin kalbi niteliğindedir ve Güney Kore yarımadasındaki diğer tüm iller arasında en yüksek GRDP’ye sahiptir. Ek olarak, diğer iller ve hatta Seul Özel Şehri ile karşılaştırıldığında en hızlı yıllık GRDP büyüme oranına sahiptir. Sanayi eyalete eşit bir şekilde dağılmıştır ve Suwon Samsung Semiconductor, Uiwang’daki Hyundai KIA, Paju’nun LG Corporation LCD Kompleksi, Icheon’un SK Hynix’i gibi büyük şirketlerden oluşur.  Gyeonggi-do sadece Kore ekonomisinin ve endüstrisinin merkezi değil, ekonomik olarak aktif nüfusu 7,29 milyon olduğundan ve Gyeonggi-do’da 38.000’den fazla fabrika bulunduğundan, aynı zamanda yatırım yapmak için en iyi yerlerden biridir.

GBC Istanbul ve Gyeonngi-do

GBC Istanbul olarak, GBSA (Gyeonngi Business and Science Administration) kuruluşunun Türkiye’deki temsilcisiyiz ve Gyeonngi-do bölgesindeki küçük ve orta ölçekli yaklaşık 70.000 firma ile iletişim halindeyiz. Bu firmaların yaklaşık 38.000’den fazlası üretici firmalardan oluşmaktadır ve her endüstri alanından üretici firmaya ev sahipliği yapmaktadır. GBC Istanbul olarak, Türkiye pazarında ihracat yapmak ve uzun soluklu partner firmalar ile çalışmak isteyen üretici firmalar her yıl bizlere başvuruda bulunmaktadır. Firmaların çalışma alanları, kapasiteleri, gerekli belgeleri ve evrakları, Türkiye’nin ekonomik ve Pazar şartları gibi birçok kriteri göz önünde bulundurarak şirketleri değerlendirmekteyiz. Değerlendirme sonucunda Türkiye Pazarı için uygun bulunan şirketler ile kontrat imzalayarak onların Türkiye Pazarındaki tanıtım ve iş faaliyetlerini yürüterek hem onlar hem de Türk Firmalar için sağlıklı ve uzun soluklu oluşabilecek birlikteliklerde öncü olmaktayız.

Bünyemiz altındaki firmalar için birçok alanda faaliyette bulunarak onların tanınmasında ve partner firmalar ile tanışmalarındaki rolümüz ile Güney Kore – Türkiye arasındaki iş hacminin gelişmesine katkıda bulunuyoruz. İki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile birlikte ek vergi ve masraflar ödenmeden Güney Kore ve Türkiye arasındaki iş anlaşmalarına birlikte imza atıyoruz. Organize ettiğimiz büyük çaplı organizasyonlar ve toplantılar ile hiçbir ücret talep etmeden ve dil bariyerlerini kaldırarak Türkiye’deki firmaları kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda Kore’li firmalar ile buluşturuyoruz. Faaliyetlerimiz doğrultusunda bağlı olduğumuz kurum ve kuruşlara rapor vererek, üst düzey temsilcileri İstanbul’daki ofisimizde misafir ediyoruz. Ayrıca bünyemizdeki firmalardan elde ettiğimiz örnek ürünleri buradaki Türk firmalarına göstererek onların fikir edinmesini sağlıyoruz. 

Yukarıda saydığımız faaliyetlere ek olarak, Güney Kore’deki firmalar ile iletişime geçerek ayrıca Türkiye’deki firmaların Güney Kore ile bağlantılı istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı oluyoruz. İki ülke arasındaki özel bağ ve iki ülkenin yıllardan beri süre gelen dostluğu ve iş ortaklığına GBC Istanbul olarak, devlet destekli bir kuruluş olmamızdan dolayı büyük bir özen ve özveri ile destek olmaktayız.

Gyeonggi-do ve Turizm

Güney Kore’nin başkenti Seoul’ün bu bölgede olması ve bunun dışında doğal anlamda diğer şehirleriyle birlikte Gyeonngi-do bölgesi turizm açısından da ayrıca görülmeye değer niteliktedir. Gyeonngi-do bölgesinde Suwon tarihi şehrini, Kore yöresel kıyafet ve yemeklerini deneyebilir, Sakin Sabah Bahçesi ve Seoul Büyük Parkı gibi birçok güzel yerleri ziyaret edebilirsiniz. Kore kültürünü ve tarihini yakından tanımak için Gyeonngi-do bölgesi sizleri birçok açıdan tatmin edeceğinin garantisini söyleyebiliriz!

By Abdullah Yayla

Kaynaklar:

gyeonggido-korea.com/2020/01/about-gyeonggi-do-future-of-korea.html

vizem.net/guney-kore/yasam/markalar

boboandchichi.com/gyeonnggi-province-korea

datakorea.datastore.or.kr/en/profile/geo/gyeonggi-do

nationalatlas.ngii.go.kr/pages/page_856.php

  • Gyeonngi-do Bölgesi ve GBC Istanbul hakkında daha fazla bilgi almak ve iş birliği fırsatları için bizleri arayabilirsiniz.