GBC

Let’s Work Together

h

Gyeonggi-do Kore’ye Nasıl Liderlik Ediyor?

Gyeonggi-do Kore’ye Nasıl Liderlik Ediyor?

Gyeonggi-do, Güney Kore’nin başkenti Seul’ü çevreleyen ildir.Kore nüfusunun beşte birinden fazlası olan yaklaşık 13 milyon nüfusuyla Kore’nin en kalabalık eyaletidir.Eyalet, ülkenin üç krallığa bölündüğü MÖ 18’den beri önemli bir rol oynamıştır ve günümüz Güney Kore’sinde turizm, ticaret, ekonomi ve teknoloji için hala hayati bir rol oynamaktadır.. 

Gyeonggi-do’da Ekonomi ve İş

Gyeonggi-do, Kore’de bir sanayi merkezidir ve ağır sanayiden (kimya, çelik, elektronik, makine) tekstil endüstrisine, BT’ye, çiftçiliğe, hayvancılığa ve balıkçılığa kadar uzanır.Kore’nin tüm küçük ve orta ölçekli şirketlerinin dörtte birinden fazlası Gyeonggi-do eyaletinde bulunuyor ve bu eyalet, Kuzeydoğu Asya ekonomilerinin genişlemesiyle giderek daha önemli hale geliyor.

Pangyo Techno Valley

1. Gyeonggi-do, Ekonomi ve Endüstrinin Merkezi

Gyeonggi-do, Kore ekonomisinin kalbinde yer alır ve Güney Kore yarımadasındaki diğer tüm iller arasında en yüksek GRDP’ye sahiptir.Ek olarak, diğer iller ve hatta Seul Özel Şehri ile karşılaştırıldığında en hızlı yıllık GRDP büyüme oranına sahiptir. Sanayi eyalete eşit bir şekilde dağılmıştır ve Suwon Samsung Semiconductor, Uiwang’daki Hyundai KIA, Paju’nun LG Corporation LCD Kompleksi, Icheon’un SK Hynix’i gibi büyük şirketlerden oluşur.

Gyeonggi-do sadece Kore’nin ekonomi ve sanayi merkezi değil, aynı zamanda ekonomik olarak aktif nüfusu 7,29 milyon olduğu ve uluslararası ticaret merkezi Gyeonggi-do’da 68.000’den fazla fabrika bulunduğu için yatırım yapmak için en iyi yerlerden biridir. hacmi 141,8 milyar USD ve ilde yaklaşık 11.000 küçük ve orta ölçekli şirket bulunmaktadır. Gyeonggi-do’nun yakınsama kümelerinde (Pangyo Techno Valley, Gwanggyo Techno Valley, Ansan Science Valley ve Dongtang Techno Valley) bulunan başlıca yatırım endüstrileri, Ar-Ge işi ve geleceğin ileri bilim endüstrileridir.

2. Yüksek Teknoloji Yarı İletken Endüstrisinin Merkezi

Güney Kore’nin yarı iletken endüstrisi, tüm küresel pazarın %16’sından fazlasını kaplayarak dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Sk Hynix (Icheon) ve Samsung (Suwon), her ikisi de Gyeonggi-do Eyaletinde bulunan ve birlikte yılda 55 milyar doların üzerinde satış yapan dünyanın en büyük yarı iletken şirketlerinden bazılarıdır. Gyeonggi-do’daki diğer büyük yarı iletken şirketleri LG Micron, ULVAC, Air Products, Toppan, Dongbu HiTec ve TEL’dir.

Yabancı bir yarı iletken şirketinin başarı örneğine mükemmel bir örnek, 2016 yılında Gyeonggi-do, Bucheon’da kurulan ON Semiconductors’tır (ABD). Ülkede fabrikasyon tesisi bulunan tek yabancı yarı iletken şirketidir. Kore fabrikası, tüm Asya’nın Ar-Ge ve satış yönetiminden sorumlu.

3. Gyeonggi-do’daki Koreli Startuplar

2018 istatistikleri, Gyeonggi-do’da bir yılda yaklaşık 25.000 yeni şirketin açıldığını gösteriyor. Bu, Güney Kore’nin tamamındaki tüm yeni şirketlerde %24 indirimdir. Bu istatistikler, Gyeonggi-do eyaletinin Kore’de şirket açmak için açık ara en iyi eyalet olduğunu kanıtlıyor.

Ayrıca, ilde yerleşik yeni girişim şirketleri mükemmellik ödülü için başvurabilirler. Bu ödül töreni her yıl yapılır ve insanları Gyeonggi-do’da şirketlerini açmaya teşvik eder.

Gyeonggi-do’da Turizm ve Kültür

Gyeonggi-do, gelişen ekonomisinin yanı sıra, büyüleyici doğadan eğlence parklarına, mükemmel alışveriş tesislerine ve büyüleyici tarihi mekanlara kadar uzanan ünlü turistik yerleriyle dünya çapında tanınmaktadır.

1. Kore Geleneksel Kültürü

Kore Halk Köyü ve Suwon Hwaseong Kalesi, Kore geleneksel kültürü açısından zengin mükemmel turistik yerlerdir. Kore Halk Köyü, Yongin’de yaşayan müze tipi bir cazibe merkezidir. Joseon Hanedanlığı döneminde farklı sınıflardan insanların nasıl yaşadığını gözler önüne seriyor ve hem uluslararası hem de yerel ziyaretçiler için popüler bir destinasyon. Köy ilk olarak 1974’te açıldı ve 250 dönüm araziye yayılmış 260’tan fazla geleneksel eve sahip ve bunlar genellikle K-dramaları ve filmlerin çekim yeri olarak kullanılıyor.

Suwon Hwaseong Kalesi, 1796 yılında Kral Jeongjo’nun saltanatı sırasında inşa edilmiştir. Hwaseong, güneyde bir ulusal savunma kalesi olarak ve ayrıca Kral Jeongjo’nun babası Veliaht Prens Sadoseja’nın mezarına ev sahipliği yapmak için inşa edildi. Kale duvarı neredeyse tamamen bozulmadan kaldı ve Suwon şehrini çevreliyor. Geleneksel Kore kültürünü deneyimlemek isteyen ziyaretçiler, yukarıda belirtilen siteleri ziyaret ettiklerinde bir ziyafet içindedirler.

2. Gyeonggi-do Bölgesindeki Popüler Turistik Yerler

Gyeonggi-do’da Kore Halk Köyü ve Suwon Hwaseong Kalesi’nden daha keşfedilecek çok şey var. Aşağıda listelenen diğer önemli turistik yerlerdir.

–EVERLAND

Everland, Kore’nin en büyük eğlence parkıdır ve dünyanın dördüncü en dik ahşap lunapark trenine ev sahipliği yapmaktadır. Parkın sahibi Samsung’dur ve oteller, hayvanat bahçesi, tema parkı, modern sanat müzesi ve su parkı içermektedir.

DMZ

Kore Askerden Arındırılmış Bölgesi, Kuzey ve Güney Kore arasında bir tampon bölgedir. Batı kıyısından doğu kıyısına kadar uzanır ve Gyeonggi-do Eyaletinden geçer. DMZ, tarihle ilgilenen ziyaretçiler arasında popüler bir destinasyondur. Başlıca siteler, tümü Gyeonggi-do’da bulunan JSA, Üçüncü Sızma Tüneli, Dora Gözlemevi, Dorasan Tren İstasyonu, Imjingak’ı içerir.

DMZ sadece popüler bir turistik yer olmakla kalmıyor, aynı zamanda Kore’nin fauna ve florasının %30’una, 82 nesli tükenmekte olan türe ev sahipliği yapıyor ve DMZ’nin güney ucu Han Nehri Halici Sulak Alan Koruma Alanı olarak belirlenmiştir.


Gyeonggi-do’nun Geleceği

Gyeonggi-do eyaletinin dünyadaki diğer bölgeler ve şehirlerle özel ilişkileri vardır. Dünya çapında 16’dan fazla bölgeyle (Queensland, Mexico City, Kuzey Hollanda ve çok daha fazlası dahil) Gyeonggi-do’nun bir kardeşlik ilişkisi var. Üstelik Taipei City, Texas, Ile De France, İstanbul Eyaleti ve daha fazlasını içeren 25 bölge ile imzalanmış bir ekonomik dostluk anlaşması vardır.

The Future of Gyeonggi-do

1. DMZ’de Barış

Askerden Arındırılmış Bölge, doğal bir çevrenin geçmiş ve şimdiki tarihle bir arada var olduğu bir alandır. DMZ yıllardır barışın simgesi olmuştur ve barışçıl bir ortam yaratmak için çabalamaya devam etmektedir. 1991’de iki Kore arasında ilk anlaşmanın imzalanması, 2004’te Gaeseong Sanayi Kompleksi’nde üretilen ilk ürün, 2019’da bir barış konseri gibi geçmişte bu alanda barışçıl etkinlikler gerçekleştirildi ve daha birçok çaba gösterildi. DMZ, barışçıl amaçlarla ve insanları dünya barışı hayal etmeye teşvik etmek için kullanılacaktır.         

2. Gençlik Temel Geliri

Gyeonggi-do, eyalette yaşayan gençler için bir temel gelir programı başlatan ilk eyalettir. Program 2019’da başladı ve önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecek. Temel gelir programı, 24 yaşındaki ve en az 3 yıldır Gyeonggi-do’da yaşayan herkes içindir. Program, 2019’da 24 yaşındakilere yılda yaklaşık 1 milyon won sağlıyor ve eyalet, bu temel geliri yaşlarına bakılmaksızın tüm gençlere sağlamaya çalışıyor.

Kaynak: https://www.gyeonggido-korea.com/2020/01/about-gyeonggi-do-future-of-korea.html