GBC

Let’s Work Together

Kore Yazı Sistemine kısa bir bakış: Hangul

hangul

Kore Yazı Sistemine kısa bir bakış: Hangul

9 Ekim’de 577. Hangeul Günü’nü kutlamak için Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı, ülke içinde ve dışında çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Güney Kore, yazı sistemini kutlayan dünyadaki az sayıdaki ülkeden biridir.

Hangeul, Kore dili için kullanılan yazı sistemidir. 15. yüzyılda Kore’deki Büyük Sejong Kralı ve bilim adamları tarafından Kore halkı için daha erişilebilir ve verimli bir yazma yöntemi sağlamak amacıyla oluşturuldu. Hangeul, sesbilim ilkelerine dayanan benzersiz ve sistemli tasarımıyla bilinir ve bu, öğrenmesini ve kullanmasını nispeten kolay hale getirir.

Hangeul, hala bugün Kore’nin resmi yazı sistemi olup hem Kuzey hem de Güney Kore’de kullanılmaktadır. Basitliği ve verimliliği için övgü almış, bu da Kore’de yüksek okuryazarlık oranlarına katkıda bulunmuştur.

hangul

Güney Kore’de, Ulusal Hangeul Müzesi, Hangeul Yazı Karakteri Moda Şovu, dansçıların Kore harflerini koreografide kullandığı “Hangeul Break Dansı” gibi etkinlikler ile yer işareti ve Hangeul neon işaretleri yapma interaktif programları gibi etkinlikler düzenleyecek. 7-9 Ekim tarihleri arasında Incheon’daki Dünya Yazı Sistemleri Ulusal Müzesi, “Hangeul ile Buluşma” temasıyla etkinlikler düzenleyecek ve Büyük Sejong Kralı minyatürleri ve 15. yüzyıl Hangeul ders kitabı Hunminjeongeum’u içeren çevre dostu çantalar gibi programlara ev sahipliği yapacak.

King Sejong Enstitüsü Vakfı, dünya genelindeki şubelerden seçkin öğrencileri Kore tarihi ve kültürüne odaklanan bir seyahat programına davet edecek ve ayrıca King Sejong Enstitüsü Kore Yazı ve Konuşma Yarışması 2023 birincisi, kültür bakanı tarafından 10 Ekim’de ödüllendirilecek.

Dünya çapındaki Kore Kültürel Merkezleri (KCC), kutlamalara katılacak, Los Angeles’taki KCC, çevrimiçi bir Kore Şiir Okuma Yarışması düzenlerken, Japonya’daki Osaka KCC, Hangeul temelli ürünler ve kültürel ürünlerin sergisini 21 Ekim’e kadar düzenleyecek.Ayrıca, 74 ülkedeki King Sejong Enstitüsü şubeleri, el yazısıyla Hangeul yazma ve Kore kültürü üzerine quizler dahil olmak üzere çeşitli programlar sunacak. Bu etkinlikler, Hangeul’ü, Kore yazı sistemini onurlandırmayı ve hem Kore’de hem de dünya genelindeki önemini tanıtmayı amaçlamaktadır.

By: Ayça Şahin

Kaynak: korea.net . economist.com